Εκπαιδευτικές Εκδρομες

Οι σχολικές εκδρομές συνδέονται με την καλλιέργεια των σχέσεων μεταξύ των μαθητών και εμπλουτίζουν συνολικά τη σχολική ζωή. Είναι πεδίο κοινωνικοποίησης των μαθητών και εμβάθυνσης και ουσιαστικοποίησης των μαθητικών λειτουργιών. Και πάντα αποτελεί μια ιδιαίτερα σημαντική και όμορφη πηγή των νεανικών αναμνήσεων. Άλλωστε δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι το σχολείο δεν είναι μόνο θεσμός προετοιμασίας της ζωής των νέων αλλά και μέρος – και μάλιστα σημαντικό – της ζωής των.

Εκπαιδευτικοί Προορισμοί

CERN

Πραγματοποιήθηκε η εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών στα μεγάλα ερευνητικά κέντρα CERN, το Ευρωπαϊκό Εργαστήριο Σωματιδιακής Φυσικής, και ESRF, το Ευρωπαϊκό Εργαστήριο Ακτινοβολίας Σύγχροτρον. Το Σχολείο μας, ανταποκρινόμενο στην επιθυμία των μαθητών για μάθηση και ενημέρωση πάνω σε επιστημονικά και τεχνολογικά θέματα που απασχολούν τη διεθνή επιστημονική κοινότητα, οργάνωσε και υλοποίησε την εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ευρωπαϊκό Κέντρο Πυρηνικών Ερευνών CERN, καθώς και στο Ευρωπαϊκό Εργαστήριο Ακτινοβολίας Σύγχροτρον (ESRF).

ΠΡΟΣΕΧΩΣ

2ήμερη Εκδρομή 2ας Γυμνασίου

Στην Καλαμάτα

Το Σχολέιο μας στο πλαίσου του προγράμματός του πραγματοποιεί 2ημερη εκδρομή στην πόλη της Καλαμάτας